neděle 29. května 2022

Návrat do minulosti II.

Dnešní doba je skvělá v tom, že máte téměř vše na stisknutí tlačítka. 
Chcete zábavu? Zmáčknete ovladač televize.
Chcete informace, kliknete na ikonku prohlížeče. 
Chcete kafe? Stisknete čudl na kávovaru. Dneska už mám sám namele, udělá cappuccino.
Nákup po netu, dovoz jídla...   
Vše hned a stačí jen mačkat tlačítka. 

Dnešní doba má nevýhodu v tom, že máte téměř vše na stisknutí tlačítka. 
Paradox. 

Lidé jsou přehlceni. Vše jde rychle a tělo i mysl vysílá varovné světélko. 

Děti jsou ve školách otrávené, ale často ne vinou učitele, který by neuměl látku vysvětlit, ale proto, že se přestávají umět soustředit. Chtějí to stále zábavnější, interaktivnější, s třpytkami a jednorožcem na vrch.

Covid, který nás na dva roky zavřel doma nám ukázal, že vypnout je stejně důležité, jako být online. 

Lidé se chodí vypnout na cvičení jógy, kde se soustředí na dech, vibrace Země, Vesmíru a vůbec. 
Velký boom jsem zaznamenala v moderní kaligrafii - meditace písmem. Dekorace stylu "vyrob si sám" vévodí Pinterestu. Lidé tvoří, malují a občas jsou překvapeni, že to není hned, ale nějakou dobu to trvá. Že se to nestvoří stiskem tlačítka. A F5 nepomáhá. 

V mém měkkém světě klubíček a háčků přibylo spousty nových háčkařek, co začínají nebo se po xx letech vracejí. Já zvyšuji náročnost svých háčkovaných projektů. Oprášila jsem jehlice a přes internet se učím, jak správně plést. 
Pídím se po historii háčku a jehlic. (Věděli jste třeba, že pletení bylo již v 6.stol př.n.l. v Egyptě a háčkování je vlastně relativně nové - a o původu se vedou spory)
Výroba klubek a přízí. Vlastní klubíčka. Barvení příze. Kolovrátky. Vřetýnka. 
Jdu po té cestě s termohrnkem kafe a vidím, že tohle je ono. Tohle je ta cesta. 

Návrat do minulosti, kde jsem doma.

středa 25. května 2022

Návrat do minulosti I.

Znáte takový ten pocit, když otevřete mystické dveře, dýchne na vás krásná vůně, po těle přeběhne hřejivý pocit a vy máte pocit, že i když ty dveře vedou daleko, tak zároveň vedou domů?

Tyhle dveře se mi povedlo najít a otevřít je. 
Vůně za nimi byla plná kávy, slunce, posečené louky, květin a bavlny. A tu a tam zabečela nějaká ta ovečka, lama se vztyčenou hlavou přežvykovala a angorský králík pochrupoval mrkev. 

Jako malé škvrně mě moje mamka s prababičkou učily háčkovat a plést. Z háčkování jsem pobrala pouze řetízkové oko a pletení základ hladce a obrace, které jsem stejně motala jinak. 

Vítr mě pak po základce zavál na jakous uměleckou školu, která mě sic bavila (dneska bych celou školu uchopila jinak), ale po ukončení jsem na tvoření nehrábla. Pár let na to jsem se odstěhovala a zjistila, že mi vlastně ta umělecká stránka chybí. Můj mozek i ruce toužily vyrábět a tvořit. 
Jenže co? Kresba mě nenaplňovala (plus mi po letech nicnedělání ani nešla), kaligrafie to samé. 
Zkoušela jsem origami, šperky z kroužků (jinými slovy chainmaille - něco jako kroužkové drátěné košile, ale do šperku), drátěné stromy s korálky (zde už trochu přihořívalo), kanzashi (květinové ozdoby do vlasů ze stuh - japonský styl). Nakonec jsem na půdě našla jehlice, koupila klubko pochybné značky i kvality a jala se plést šálu. Po večerech při sledování filmů ze světa Hvězdných válek jsem motala a na konci se narodilo cosi, co se i dalo šálou nazvat. 
V mé hlavě se rozsvítilo světélko. Koupila jsem další příze, další jehlice a ... nešlo mi to. Uložila jsem jehlice, ale protože jsem cítila správný směr, zkusila jsem háček. Umotala jsem několik metrů řetízků, než očka byla trochu stejná. Jenže z řetízku se toho moc neudělá a tak jsem se pídila po návodech. 
Objevila jsem svět ok, krátkých a dlouhých sloupků, vějířků a pikotek. Svět barev, měkkých klubíček a nespočet možností. 

Tahle cesta je to, co jsem hledala a našla. 


Osteo cosi chcípák

Pokud zadáte do vyhledavače "proč mě bolí (zde si doplňte)", vyhodí to příčiny od banalit po katastrofické scénáře, kdy vaše život...